Solutions

Our SolutionsWe not only provide services to our customers! We aim to increase their
competitive strengths via the solutions we are providing.

Projects

We produce turn-key project from design, production, montage to automation systems.

AUTOMATIC PACKAGING SYSTEM (Palletiser) Automatically stacks the products (18 liter cans, bottles, boxes etc.) exiting the production line are automatically one after another on a wooden pallet. Provides nylon laying and stretching procedures for protective purposes.

Conveyor Systems

We produce conveyor systems and equipments and provide the synchronisation of the conveyor systems with the other sections of the production line together with montage and automation.

Mold Production

We are producing plastic (pre-heating, shaping and gluing and cutting patterns), metal form and cutting molds. Mold designs with longevity and easy maintenance can only be obtained via a thorough R&D process.

Production of Parts

We have a wide part production portfolio with high differentiation and in accordance with the needs of the sectors. These parts are produced with the required materials within tolerances determined by their area and conditions of use. Every part produced in Turkey decreases the dependance on import goods.

ÇözümlerimizMüşterilerimize sadece hizmet sunmuyoruz!
Ürettiğimiz çözümlerle rekabet güçlerini arttırmayı hedefliyoruz.

Projeler

Tasarımdan imalata, montajdan otomasyon uygulamalarına kadar anahtar teslim projeler üretmekteyiz.

OTOMATİK PALETLEME SİSTEMİ (Paletiser) Üretim hattından çıkan ürünlerin; (18 lt teneke, bidon,koli v.b.) tahta paletin üzerine otomatik üst üste dizilimini gerçekleştirmektedir. Koruma amaçlı naylon serme ve strechleme işlemini yapmaktadır.

Konveyör Sistemleri

Taşıyıcı sistemler ve ekipmanların üretimini gerçekleştirip, montaj ve otomasyon ile birlikte taşıyıcı sistemlerin üretim hattının diğer bölümleri ile de senkronizasyonu sağlamaktayız.

Kalıp İmalatı

Plastik (ön ısıtma, şekil verme yapıştırma ve kesme kalıpları), metal form ve kesme kalıpları üretimi yapmaktayız. Uzun ömürlü ve bakımı kolay yapılabilen kalıp tasırmları ancak titiz bir AR-GE sürecinden sonra elde edilebilmektedir.

Parça Üretimi

Sektörlerin taleplerine göre yüksek farklılık gösteren geniş bir parça üretim portföyümüz bulunmaktadır. Talep edilen parçaların kullanım alanına ve koşullarına göre belirlenen toleranslarda, olması gereken malzemeden üretilmektedirler. Türkiyede üretilen her parça yurt dışına bağımlılığı azaltmaktadır.


Sectors we are serving inOur company has carried out successful projects in sectors we are providing
solutions until today, studies are underway in order to operate in new fields.

FOOD


Special solutions for food production processes.


PACKAGING


Packaging, stacking and carrying systems.


HEALTH


Special process parts that require operation in highly hygienic environments.


APPLIANCES


Plastic and metal forming molds.


Some of the products from our manufacturing line